GOSTOVANJE ŽPS KUD-a MATIJA ANTUN RELKOVIĆ

GOSTOVANJE ŽPS KUD-a MATIJA ANTUN RELKOVIĆ

Dana 31. Ožujka, na  četvrtu korizmenu nedjelju, u našoj župi gostovala je Ženska pjevačka skupina KUD – a Matija  Antun Relković iz Davora. Nju čine članice KUD –a pjevajući uglavnom izvorne pjesme bez instrumentalne pratnje. Pjevaju troglasno, ponekad i četveroglasno pjevanje koje je posebno sačuvano samo još u nekim slavonskim selima. Danas su bile posebno obučene u narodne nošnje, odnosno, žalosno ruho koje se nosilo u korizmi i za vrijeme žalosti za pokojnicima.

Nedjeljnu svetkovinu započeli smo s pobožnosti Križnoga puta, kojeg su predvodile gošće. Jednako tako uveličale su nedjeljnu svetu misu starim napjevima od kojih većina nemaju notne zapise. Napjevi su skupljeni na području Slavonije, Slavonske Posavine, Slavonske Podravine i Požeške kotline.

Nakon završetka misnog slavlja, koncert su započele molitveno – scenskim nastupom popraćen prikladnim pjesmama. On je prikazivao vrijeme kroz korizmu i Veliki tjedan poput okupljanja oko križa, molitve uz pjesmu te ljubljenja križa na Veliki petak.

Nakon završetka koncerta ispratili smo ih uz gromoglasni pljesak, ponosni što je na nas prenesen dio jedne kulturne baštine.

(www.zupa-sv-leopold-mandic.hr, A.I. Foto: Božidar Biondić)

GOSTOVANJE ŽPS KUD-a MATIJA ANTUN RELKOVIĆ