BISKUPIJSKI DAN U POŽEGI

BISKUPIJSKI DAN U POŽEGI

U Požegi je 22. rujna pod predsjedanjem biskupa Antuna Škvorčevića o 21. obljetnici uspostave Požeške biskupije održan Biskupijski dan, na koji su se okupili svećenici, đakoni, sestre redovnice, vjeroučiteljice i vjeroučitelji, članovi župnih pastoralnih i ekonomskih vijeća, lektori, izvanredni djelitelji svete pričesti, članovi crkvenih udruga i pokreta, molitvenih zajednica te djelatnici katoličkih škola Požeške biskupije (Požega, Novska, Virovitica). Sudionici su bili podijeljeni u 4 skupine. Sudionici prve skupine: svećenici, redovnici, đakoni, sestre redovnice, bogoslovi i sjemeništarci, vjeroučitelji i odgojiteljice u vjeri, okupili su se u velikoj Dvorani Sv. Terezije Avilske. Nakon pozdrava i dobrodošlice prof. dr. Vlatko Dugalić s Katoličkog bogoslovnog fakulteta u Đakovu održao izlaganje pod naslovom: „Jesmo li Crkva izlaska?“. Sudionici druge skupine: članovi župnih pastoralnih vijeća, lektori, izvanredni djelitelji svete pričesti te članovi molitvenih zajednica,, okupili su se u franjevačkoj crkvi Duha Svetoga. Njima su prigodnu riječ uputili prof. Ana Matković, voditeljica Centra Požeške biskupije „Pro vita et familia“, stalni đakon Zdravko Ticl, povjerenik za lektore i izvanredne služitelje svete pričesti te Ivan Popić, ravnatelj biskupijskog Caritasa. Sudionici treće skupine: članovi župnih ekonomskih vijeća program su imali u crkvi sv. Lovre. Njima su Robert Mokri, ekonom Požeške biskupije, i Milan Vidaković, član Biskupijskog ekonomskog vijeća govorili o upravljanju crkvenim vremenitim dobrima i ulozi koju pri tom imaju župna ekonomska vijeća. U četvrtoj skupini bili su djelatnici katoličkih škola Požeške biskupije, te članovi katoličkih udruga i pokreta. Oni su okupili u maloj Dvorani Sv. Terezije Avilske. O mjestu katoličkih škola u odgojno-obrazovnom sustavu Republike Hrvatske progovorila im je prof. dr. Jasminka Buljan Culej. Nakon završetka radionica svi smo se okupili na svečanom euharistijskom slavlju u katedrali Svete Terezije Avilske.  

Uz mnogobrojne vjernike iz svih krajeva naše Biskupije, na biskupijskom danu sudjelovali su i predstavnici naše Župne zajednice.

(www.zupa-sv-leopold-mandic.hr, amb, Foto: Ana-Marija Brodjanac) 

BISKUPIJSKI DAN U POŽEGI