RASPORED I PRAVILA ZVONJENJA U NAŠOJ ŽUPI

RASPORED I PRAVILA ZVONJENJA U NAŠOJ ŽUPI

VAŽNOST CRKVENIH ZVONA

Zvona su u službi zajednice i čovjeka. Prate nas od prvoga do posljednjeg dana života. Zvone za slavlja svetkovine i za posljednja putovanja, s nama se raduju kad ukazuju na važne povijesne trenutke (npr. izbor novog pape). Njihovu ulogu vrlo rječito kazuju natpisi na njima, posvetni i molitveni. Ovi prvi govore kome su zvona posvećena (najčešće su to sveci), a ovi drugi ističu njihovu nakanu. Primjerice: “Žive zovem, mrtve oplakujem, jedinom Bogu slavu dajem.” Zvona nas zovu na svakodnevna, a osobito nedjeljna euharistijska slavlja. Ali i tijekom dana su pratitelji našega duhovnog života. Naime, svakoga dana tri puta podsjećaju nas na najveće otajstvo naše vjere, na utjelovljenjeSina Božjega, koje se dogodilo po anđelovom navještenju Blaženoj Djevici Mariji: “Anđeo Gospodnji navijestio Mariji, i ona je začela po Duhu Svetom…” Tako, dakle, zvona svakoga dana ukazuju na to da je “Riječ Tijelom postala i nastanila se među nama”. Time je čovjekov život dobio svoj novi smisao i preobražen, zbog Boga koji je ljudsku narav uzeo na sebe, neće ostati zarobljen u prah zemaljski, već će otići onim putem koji i zvonici kazuju – u nebo, u vječnost. Ivan Bosilj, hrvatski stručnjak za zvona o tome kaže: “Zvono uzdiže našu misao iz svako-dnevnog stresa, duhovne prljavštine, smrtnosti i umora prema nebeskom i transcendentnom životu.”

 

–  Anđeosko pozdravljenje radnim danom tri puta dnevno sa zvonom  ton FIS, ( težine 820 kg, posvećeno sv. Martinu) i to u 07:00 – 3 minute, u 12:00 – 3 minute, u  19:00 – 3 minute, nakon večernjeg pozdravljenja s najmanjim   zvonom ton Cis, ( težine 220 kg posvećeno sv. Idi ) za pokojne 2 minute

 

− Anđeosko pozdravljenje nedjeljom i zapovijedanim blagdanom tri puta dnevno sa zvonom  ton E (težine 1200 kg, posvećeno Kristu Kralju)  u 07:00 – 3 minute, u 12:00 – 3 minute, u  19:00 – 3 minute, nakon večernjeg pozdravljenja sa  zvonom  ton H, (težine 320 kn, posvećeno BDM ) za pokojne 2 minute

 

Prije nedjeljnih i blagdanskih sv. Misa zvoni se tri puta na slijedeći način:  1. puta: jedan sat prije sv. Mise s velikim zvonom  ( ton E )

  1. puta: pola sata prije sv. Mise sa zvonom ton A težine 460 kg, posvećeno sv. Ani i zvonom ton FIS 3. puta: 10 minuta prije početka sv. Mise sa svim zvonima u trajanju od 5 minuta

 

Radnim danom za sv. Misu pola sata prije  zvonom ton A te 5 min prije sv. mise sa zvonima tona CIS i H. Za vrijeme Svibanjskih i Listopadskih pobožnosti prije mise zvonit će zvona CIS, H i A, na isti naćin će se zvoniti na nezapovjedane Blagdane i prije pobožnosti Križnog puta i ostalih Pučkih pobožnosti

 

Za pokojne se zvoni sa četiri zvona ( bez velikog)  u 09:00 te nakon podnevnog pozdravljenja i to na slijedeći način: za muškarca 3 puta po dvije minute, za ženu 2 puta po tri minute, te u vrijeme  sprovod 5 minuta bez prekida.

(www.zupa-sv-leopold-mandic.hr, Foto: Arhiva)

 

RASPORED I PRAVILA ZVONJENJA U NAŠOJ ŽUPI